Masa Çizikleri, Ezikleri ve Çukurları Nasıl Onarılır ?

  • Ahşap Masa

Masa Çizikleri, Ezikleri ve Çukurları Nasıl Onarılır ?

Masa Çizikleri, Ezikleri ve Çukurları Nasıl Onarılır ? Masalar kullanıma bağlı olarak sıklıkla çizikler, ezikler ve çukurlar oluşabilmektedir. Bu problemler ilk bakıldığında can sıkıcı olabilmektedir fakat problemler şiddetli ve kapsamlı olmadığı sürece onarılması kolaydır. Onarımlar için kullanabileceğiniz 3 farklı ürün bulunmaktadır. Kementaş Dolgu Malzemeleri, Kementaş Rötuş Malzemeleri ve Kementaş Spreyler.

Derin Çizikler, Ezikler ve Çukurlar

Masa da derin çiziklerin onarımı için Kementaş Dolgu Malzemeleri kullanabilirsiniz. Kementaş Dolgu Malzemelerine internet sitesinden veya bayilerden ulaşabilirsiniz. Dolgu malzemeleri birden çok renge ve tona sahiptir. Alacağınız dolgu malzemeleri kullanacağınız yüzeyin rengi ve tonu ile aynı olmasına dikkat ediniz.

Dolgu malzemelerini kullanmadan önce yüzeyin temiz olduğundan emin olmalısınız. Eğer yüzey kirli ise yüzeyi kir ve olası boya atıklarından temizleyiniz. Temizlik için yardımcı ürünler.

Dolgu malzemelerini hasar boyunca uygulayabilirsiniz. Uygulama işleminden sonra çizik dolgu malzemeleri ile dolacaktır. Eğer çiziğiniz çok derin ve dolmuyorsa bir kaç geçiş daha yapabilirsiniz.

Hasarlı bölüm tamamen dolgu malzemeleri ile doldurduktan sonra yüzeyin üzerinde kalan fazlalık dolgu malzemesini  almalısınız. Yüzey üzerinde kalan fazlalık dolgu malzemesini almak için Kementaş Ispatulasını kullanabilirisiniz. Ispatulananın tırtıklı yüzeyini ahşap yüzeyine sürerek fazlalığını alabilirsiniz.

Masa ile dolgu malzemesinin parlaklığını eşitlemek için ( mat veya parlatma ) keçe  kullanabilirsiniz. Keçeyi dolgu malzemesini uyguladığınız bölüme sürerek parlaklığı eşitleyiniz.

Sprey vernik ile bir ara mühürleme yapınız. 30-40 cm uzaktan püskürtünüz – çok ıslak püskürtmeyiniz.

Masa üzerinde hareler ( Doku ) bulunuyorsa hare kalemi ile hareleri oluşturarak daha doğal bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

İnce ve Yüzeysel Çizikler

Masa da ince ve yüzeysel çiziklerin onarımı için Kementaş Rötuş Malzemeleri kullanabilirsiniz. Kementaş Rötuş Malzemelerine internet sitesinden veya bayilerden ulaşabilirsiniz. Rötuş malzemeleri birden çok renge ve tona sahiptir. Alacağınız rötuş malzemeleri kullanacağınız yüzeyin rengi ve tonu ile aynı olmasına dikkat ediniz.

Rötuş malzemelerini kullanmadan önce yüzeyin temiz olduğundan emin olmalısınız. Eğer yüzey kirli ise yüzeyi kir ve olası boya atıklarından temizleyiniz. Temizlik için yardımcı ürünler.

Rötuş malzemelerini çizik boyunca uygulayabilirsiniz. Uygulama işleminden sonra çizik rötuş malzemeleri ile kapanacaktır.

Rötuş kalemleri vernikli olduklarından dolayı üzerlerine ekstra vernik uygulamanıza gerek yoktur.

Leave a Reply